Inventica

Monitoring ujęcia wody pod Cyrhlą w Jurgowie

Branża: WOD-KAN

Monitoring lokalnego ujęcia wody zlokalizowanego w miejscowości Jurgów

Spółka Wodociągowa „Pod Cyrhlą” w Jurgowie w połowie roku 2019 zleciła Firmie Projektowo Wdrożeniowej Inventica Marcin Rafacz zaprojektowanie i wykonanie monitoringu lokalnego ujęcia wody zlokalizowanego w miejscowości Jurgów w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska. Jest to niewielka wieś na południu Polski, blisko granicy ze Słowacją, zamieszkana przez około 950 stałych mieszkańców. Miejscowość znana ze względu na niezwykłe walory turystyczne. Dostępnych jest dużo obiektów turystycznych, pensjonatów i kwater prywatnych, a ich ilość stale rośnie. Na południe od Jurgowa znajduje się Stacja Narciarska Jurgów oferująca fanom białego szaleństwa ponad 4 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Ponadto w ofercie stacji są również narciarskie trasy biegowe, natomiast latem udostępniane są rowerowe trasy zjazdowe.

Siecią wodociągową w miejscowości zarządza Spółka Wodociągowa „Pod Cyrhlą” w Jurgowie. Sieć obecnie liczy około 10 km. Podłączone do niej jest około 200 domów. Głównym ujęciem wody jest ujęcie „Pod Cyrhlą”. Jest to ujęcie powierzchniowe gdzie pobór wody jest realizowany z potoku górskiego. Mieszkańcy uważają, że woda, którą mają obecnie w kranach jest smaczna i zdrowa. Obiekt, który poddano modernizacji w rezultacie której zamontowano nowoczesny system pomiarowo-monitorujący składa się z budynku chlorowni oraz ze zbiornika wody.

Obecna sytuacja prawna związana z korzystaniem z zasobów środowiska nakłada obowiązek na wszystkie instytucje, formalne i nie formalne, świadczące usługi dostarczania wody na cele bytowe opomiarowania pobieranej wody. Duża ilość małych wodociągów w Polsce nie ma uregulowanego stanu prawnego i nie prowadzi wskazań zużycia wody. Opomiarowanie ujęcia wody prostym układem monitoringu jest pierwszym krokiem w kierunku spełnienia obowiązków prawnych oraz zabezpieczenia ciągłych dostaw wody.

Bieżące rozwiązanie przekazane zleceniodawcy w dużym zakresie bazuje na komponentach sprzętowych i programowanych dostępnych w ofercie firmy INVENTIA. Do prezentacji danych wykorzystano nowoczesną i zaawansowaną platformę Cloud DataPortal oferowaną przez firmę INVENTIA. Całodobowy wgląd do danych jest realizowany z dowolnego miejsca i  urządzenia z dostępem do Internetu zapewniając stały nadzór nad poborem wody. Poprzez zastosowanie grafiki wektorowej w połączeniu z zaawansowaną, płynną obsługą kontenerów pozwala zachować niezwykle wysoką responsywność grafiki umożliwiając dopasowanie stron www do rozmiaru i rozdzielczości danego ekranu, zapewniając operatorom i administratorom systemu optymalne wrażenia bez względu na to czy do odczytu danych używają komputera stacjonarnego, laptopa czy smartfona. Jest to niezawodne, proste i wygodne rozwiązanie szczególnie dla małych wodociągów, nie angażujące dużych środków finansowych w budowę własnej infrastruktury informatycznej SCADA. Przygotowanie synoptyki oraz konfiguracja baz danych nie wymaga po stronie zarówno integratora jak również późniejszego użytkownika systemu bogatej wiedzy informatycznej. Podstawowa wiedza w zakresie obsługi komputera, tabletu lub smatrfonu w zupełności wystarczy w celu optymalnego wykorzystania oferowanego rozwiązania.

 

Dane pomiarowe w postaci przepływu chwilowego oraz sumatora dostarcza przepływomierz WaterMaster ABB. Układ monitoringu oparto na module telemetrycznym MT-100. Jest to sprawdzone rozwiązanie z możliwością rozbudowy. Urządzenie zapewnia skuteczną bezprzewodową transmisję GSM wszystkich podłączonych sygnałów pomiarowych. Dane obiektowe są dostarczane na serwery chmurowe z użyciem kart SIM,  infrastruktury prywatnej sieci APN oraz przy użyciu bezpiecznych połączeń VPN co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niezawodność. Bogate zasoby wejść analogowych, binarnych oraz dostępne liczniki impulsów czynią z MT-100 niezwodny koncentrator różnego typu sygnałów. Oprócz wymienionych wyżej parametrów procesowych obiekt również przekazuje sygnały alarmowe w postaci dużego przepływu ciągłego – interpretowanego jako awaria na sieci wodociągowej, jak również nieautoryzowanego dostępu do rozdzielni monitoringu – istotny element z punktu widzenia bezpieczeństwa obiektu. Komunikaty SMS generowane bezpośrednio przez moduł telemetryczny MT-100 pozwalają obsłudze natychmiast reagować w wyniku zaistniałych sytuacji alarmowych, bez konieczności ciągłego śledzenia procesu przed monitorem komputera. Historia danych przechowywanych w zasobach chmury w dowolnym momencie pozwala na przeprowadzenie analizy pomiarów oraz ujawnionych sytuacji alarmowych.

 

Firma Projektowo Wdrożeniowa Inventica zastosowała oprogramowaniu ePlan Electrical P8 dostępne w ofercie AB-Micro w celu przygotowania kompleksowej dokumentacji dostarczonego systemu monitoringu ujęcia wody po Cyrhlą w Jurgowie. Platforma oferuje nieograniczone możliwości na etapie planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz w samym procesie zarządzania projektami.

 

Sukces projektu i jego wdrożenie w dużej mierze zależało od aktywnej postawy zespołu wdrożeniowego, jak również od nowoczesnych i niezawodnych komponentów systemu z które wykorzystano podczas realizacji zadania. Satysfakcja i zaufanie klienta to źródło sukcesu i najwyższa z możliwych ocen jaką można otrzymać w rezultacie dobrze wykonanej pracy.

 

Zrealizowany przez firmę Projektowo Wdrożeniową Inventica Marcin Rafacz system monitoringu ujęcia wody w Jurgowie pozwolił nam już w pierwszym tygodniu jego funkcjonowania wykryć i szybko zareagować na powstałą na  sieci wodociągowej awarię. Dzięki bardzo wygodnemu oprogramowaniu  DataPortal mam możliwość w każdej chwili i z każdego miejsca na sprawdzenie co dzieje się na ujęciu wody. Mogę też wygodnie prześledzić historię przepływu wody i sprawdzić jakie jest obłożenie turystyczne miejscowości i związane z tym zapotrzebowanie na wodę.

Na naszą prośbę układ  monitoringu został tak zaprojektowany żeby można było go w łatwy sposób rozbudować.  W nadchodzącym czasie planujemy rozszerzyć jego funkcjonalność o pomiar poziomu w zbiornikach oraz sterowanie pompą dozującą podchloryn sodu.

Przygotowaliśmy dla Państwa dedykowane konto obserwatora „demo” wraz z kodem QR, które umożliwia zalogowanie się do systemu monitoringu ujęcia wody pod Cyrhlą w Jurgowie. Zapraszamy!

Parametry logowania:

https://dataportal.online/pl

  • Konto: Inventica
  • Login: demo
  • Hasło: demo